Zdjęcie przedstawia Wandę von Gaschin. Wanda siedzi na masywnym krześle. Ubrana jest w suknie, na głowie narzucona długa delikatna chusta. Na jej szyi przewieszony jest wisiorek w kształcie serca.
Wanda von Gashin

Wanda von Gaschin (ur. 1837 zm. 1908) właśc. Wanda Malwina von Gaschin von und zu Rosenberg (ur. 1837 , zm. 1908 ) – hrabianka, Dama Orderu Gwiaździstego Krzyża (do roku 1918 najwyższy order kobiecy Austrii i Austro-Węgier). Urodziła się 7 grudnia 1837 w Żyrowej jako córka hrabiego Amanda von Gaschin i Franciszki von Gaschin-Rosenberg. 15 maja 1856 w Krowiarkach poślubiła hrabiego Hugona II Henckel von Donnersmarck. W 1879 odziedziczyła po swojej matce, hrabinie Franciszce von Gaschin-Rosenberg majątki wokół Kietrza, Krowiarek i Makowa. Zmarła 30 sierpnia 1908 w Krowiarkach. Pochowana wraz z mężem w mauzoleum rodowym w Krowiarkach.

Z małżeństwa Hugona II i Wandy pochodziło sześcioro dzieci. Hrabinie Wandzie Siemianowice zawdzięczają budowę kościoła tymczasowego i przewłaszczenie gruntów pod budowę kościoła p.w. Świętego Krzyża. W XIX w. w rejonie dzisiejszych ulic Powstańców, Bocznej, Śmiłowskiego, Komuny Paryskiej, Pszczelniczej założono kolonię robotniczą nazwaną od jej imienia Wanda Colonie. Z czasem, gdy miejsce kolonii zajęły kamienice, nazwę kolonii przeniesiono na główną ulicę w tej części miasta i do lat 30. XX w. ulica nosiła nazwę: Wandastrasse, następnie ulica Wandy (ob. Powstańców, przemianowana w 1936 r.).